دائرةالمعارف شهر تبريز

www.tabrizinfo.com

 

شرح حال از زبان خودشان

مجتهد شبسترى - محسن

 

 

 

 نام: محسن‏

 شهرت: مجتهد شبسترى‏

 نام پدر: كاظم‏

 زادگاه: شبستر

 سال تولد: 1316 شمسى‏

 مسئوليّت: نمايندگى مجلس شوراى اسلامى در دوره‏هاى اوّل، دوم، چهارم و پنجم از تهران، نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى در سه دوره متوالى از استان آذربايجان شرقى، عضويّت در شوراى‏عالى مجمع جهانى اهل بيت(ع)، نمايندگى ولىّ‏فقيه در استان آذربايجان‏شرقى و امامت جمعه تبريز.

 

 

 

تولد و دوران كودكى

 

اين‏جانب محسن مجتهد شبسترى در 1316 شمسى در شبستر متولد شدم. پدرم مرحوم آيةاللّه حاج ميرزا كاظم از فقيهان مبارز دوران استبداد رضاخانى بود. وى پس از پايان تحصيلات از حوزه نجف اشرف، مدّتى در شبستر رحل اقامت افكند. سپس ده سال آخرِ عمرش را مقيم تبريز شد و از عالمان طراز اوّل شهر به شمار مى‏آمد. جدّم مرحوم ملّا على اشرف از علماى بزرگ آذربايجان و تاآن‏جا كه اطلاع دارم تا جدّ ششم ما از سلسله روحانيّت بوده‏اند.

 

 

 

دوران نوجوانى و تحصيل

 

پس از تحصيل دروس مقدّماتى در تبريز در مهرماه 1332 عازم حوزه علميّه قم شدم.

پس از پايان دوره‏سطح عالى،از درس خارجِ فقه و اصول آيات عظام‏بروجردى، محقّق داماد، گلپايگانى، آقا ميرزاهاشم آملى و حضرت امام خمينى(ره) استفاده كردم. هم‏چنين فلسفه و تفسير را از محضر استاد علّامه طباطبائى استفاده بردم.

علاوه بر خوشه چينى از خرمن علوم اساتيد و محقّقان بزرگوار حوزه، از محضر علماى بزرگ اخلاق نظير مرحوم حاج آقا حسين فاطمى قمى و حاج شيخ عبّاس تهرانى نيز بهره‏هاى وافر بردم.

 

 

 

فعّاليّت‏هاى علمى

 

 

الف) تدريس

دروس حوزوى از مقدّمات عربى و معانى بيان گرفته تا سطوح عالى (جلدين كفايه) را تدريس نموده‏ام و نيز پس از آمدن به تهران در سال 1352شمسى، مشغول تدريس فقه و اصول براى طلّاب علوم دينى شدم. ضمناً مدّت قريب سه سال در دانشكده الهيّات تهران اشتغال به تدريس معارف و فقه داشتم و در مسجد طلاچيان تهران براى جمعى از تحصيل‏كردگان و دانش‏جويان به تدريس تفسير قرآن و نهج‏البلاغه و معارف اسلامى مشغول بودم و اكنون نيز در تبريز به تدريس خارج فقه اشتغال دارم.

 

 

ب) تأليف

نوشته‏هاى حقير كه غالباً در زمينه‏هاى تفسير، عقايد، فقه و اصول است به علّت گرفتارى‏ها و مشاغل و عدم توفيق تنقيح و تنظيم، تاكنون غالباً به طبع نرسيده است. جز آن‏چه كه‏در برخى نشريّات منتشر شده‏است و«تفسير آيات عبادالرحمن» سال گذشته به‏طبع رسيده شده‏است و فعلاً تفسير سوره‏جمعه و منافقين تحت طبع‏است.

 

 

 

فعّاليّت‏هاى سياسى پيش از انقلاب

 

قبل ازپيروزى انقلاب با بزرگانى چون استاد شهيد مطهّرى، آيةاللّه شهيد دكتر بهشتى، استاد شهيد دكتر مفّتح و ساير عزيزان جلساتى داشتيم كه مسائل سياسى در آن مطرح مى‏شد و زمينه تشكيل جامعه روحانيّت مبارز تهران از همان جلسات پايه‏گذارى شد. از ديگر كارهاى سياسى بنده نوشتن متن اعلاميّه‏هاى روشن‏گرانه جامعه روحانيّت مبارز است كه پس از كسب رهنمود از محضر امام(ره) و مشاوره با اعضاى محترم جامعه تهيّه مى‏شد. هم‏چنين رهبرىِ راه‏پيمايى و فعّاليّت‏هاى سياسىِ منطقه شش تهران و سخن‏رانى عليه رژيم ستم‏شاهى در اجتماعات عظيم به عهده حقير بود. گفتنى است در اين راه بارها تحت تعقيب ساواك قرار گرفتم و بازداشت شدم.

در يك بازداشت دسته جمعى كه 21 نفر از علماى تهران در يكى از شب‏هاى ماه مبارك رمضان سال 1356 پس از حادثه اصفهان دستگير شدند، اين‏جانب نيز جزء بازداشت شده‏ها بودم. ماجرا از اين قرار بود: جلسه‏اى در منزل يكى از علماى تهران در منطقه تهران ويلا تشكيل يافت، اين جلسه تا نزديك سحر به طول انجاميد. پس از پايان جلسه ناگهان ديديم منزل در محاصره پليس است و هنگام خروج از جلسه همگى را دستگير كردند. اين‏جانب در آن جلسه يادداشت‏هايى نوشته بودم و قرار بود فردا شب در معيّت آيةاللّه امامى كاشانى آن را به صورت اعلاميّه‏اى درآورم و پس از امضاى اعضاى روحانيّت مبارز تهران - كه گاهى تعداد امضا كنندگان به شصت نفر مى‏رسيد - طبع و منتشر كنم؛ ولى آن يادداشت‏ها را موقع تفتيش از جيب من درآوردند و پيش بينى مى‏شد جرم من سنگين‏تر از جرم ديگران باشد، ولى سرانجام پس از هجده ساعت بازداشت، همگى آزاد شديم؛ زيرا دستگيرى بيش از بيست تن از ائمّه جماعاتِ معروف تهران آن هم در ماه مبارك رمضان، بازتاب بدى داشت و اين موضوع براى رژيم سنگين تمام مى‏شد. ازاين‏رو، ناچار شدند همه را آزاد كند.

 

 

 

فعّاليّت‏هاى سياسى پس از انقلاب

 

بعد ازپيروزى انقلاب اسلامى مدّتى مسئوليّت كميته انقلاب را در منطقه شش تهران عهده‏دار شدم. هم‏چنين چهار دوره (دوره اوّل، دوم، چهارم و پنجم) از سوى مردم تهران به نمايندگى مجلس شوراى اسلامى برگزيده شدم و در اين چهار دوره مسئوليّت كميسيون‏هاى مربوطه به عهده اين‏جانب بود.

و نيز در دوره اوّل و دوم و سوم انتخابات خبرگان رهبرى از سوى مردم شريف استان آذربايجان شرقى به نمايندگى مجلس انتخاب شدم.

در دوره‏هاى گذشته و اين دوره از اعضاى اصلى هيئت تحقيق مجلس خبرگان بوده‏ام. در گذشته در كميسيون آيين‏نامه نيز عضويّت داشتم و مدّت شش سال واندى است بنا به دستور مقام معظّم رهبرى - دام‏ظلّه - مسئوليّت نمايندگى ولىّ‏فقيه در استان آذربايجان‏شرقى و امامت جمعه تبريز به حقير محوّل گرديده است.

 

 

 

خاطره از مجلس خبرگان

 

مهم‏ترين واقعه‏اى كه در اواخر دوره اوّل مجلس خبرگان رخ داد، انتخاب شايسته حضرت آيةاللّه العظمى خامنه‏اى - دام ظلّه - پس از ارتحال امام(ره) بود كه موجب يأس دشمنان نظام اسلامى و خوش‏حالى دوست‏داران انقلاب به ويژه اكثريّت ملت آگاه ايران شد. خاطره فراموش نشدنى حقير از آن جلسه سرنوشت‏ساز خبرگان آن است كه در شب رحلت امام(ره) از هيئت رئيسه مجلس خبرگان (آيةاللّه طاهرى خرّم آبادى) تلفن كرد كه فردا در مجلس شوراى اسلامى جلسه خبرگان تشكيل مى‏شود. بديهى بود كه از شنيدن اين خبر تأسّف‏بار اندوهگين شوم؛ چرا كه ارتحال جان‏گداز امام رهبر كبير انقلاب و استاد بزرگوارم - اعلى اللّه مقامه - از يك‏سو و تاريكى سرنوشت‏كشور و انقلاب‏اسلامى از سوى ديگر، خيلى دردناك و نگران‏كننده بود؛ ولى بنده چون مطلبى شنيده بودم مبنى بر اين كه امام(ره) در باره رهبرى آيةاللّه خامنه‏اى سخنانى فرموده است، مطمئن بودم كه خداى متعال كمك مى‏كند. صبح فردا كه جلسه تشكيل شد و وصيّت‏نامه امام(ره) قرائت گرديد، جلسه وارد بحث اصلى شد و شكل شورايى بودن رهبرى مطرح شد؛ ولى رأى نياورد بعد كه بنا شد به مصاديق بپردازند، بنده يادداشتى نوشتم به جناب آقاى هاشمى رفسنجانى دادم، ولى به آن اكتفا نكرده از جاى برخاستم با صداى بلند گفتم: جناب آقاى هاشمى! من شنيدم امام(ره) در باره رهبرى آيةاللّه خامنه‏اى مطالبى فرمود و شما هم از امام(ره) شنيده‏ايد، بفرماييد آن‏سخنان چه بوده است؟ ايشان رو كرد به نمايندگان خبرگان و فرمود: آقاى مجتهد شبسترى چنين مى‏گويد، آيا مايليد من آن‏چه را شنيده‏ام، بگويم؟ كه ناگهان از هر سو صدا بلند شد: بلى، بلى، بفرماييد حالا اگر نگوييد پس كى خواهيد گفت؟ آن‏گاه ايشان فرمود: روزى به اتّفاق حاج احمد آقا در خدمت امام بودم، وقتى تلويزيون سخن‏رانى آيةاللّه خامنه‏اى را در مجلس كره پخش مى‏كرد، به امام(ره) گفتم: آقاى خامنه‏اى خوب صحبت مى‏كند، مجلس را قبضه كرد. امام فرمود: آقاى خامنه‏اى شايستگى رهبرى دارد و يك بار ديگر هم وقتى در نزد امام(ره) از عزل قائم مقام رهبرى، اظهار نگرانى شد، امام فرمود: با وجود آقاى خامنه‏اى جاى نگرانى نيست. كه در اين لحظه آقاى موسوى اردبيلى نيز مطالب و گواهى آقاى رفسنجانى را تأييد كرد. پس از آن نمايندگان مجلس خبرگان با اطمينان خاطر بيش‏ترى آن رأى قاطع را به رهبرى مقام معظّم رهبرى دادند گرچه اگر اين رهنمود امام(ره) را هم خبرگان نمى‏شنيدند به فردى شايسته‏تر از رهبر عزيز نمى‏رسيدند، ولى شنيدن اين اظهارات امام(ره) قطعاً در تعداد آرا و سرعت تصميم‏گيرى و رفع ترديد برخى از افراد، مؤثّر بود. بايد خداى متعال را شاكر باشيم كه مجلس خبرگان را در آن‏روز حسّاس از هدايت خود برخوردار كرد وچنين خَلَف صالحى رابراى امام(ره) براى سكّان‏دارى كشتىِ انقلاب‏اسلامى مرحمت نمود.

 

برگرفته از سايت

http://www.nezam.org         

 

برگشت به ليست