سمبات (الكساندر) آبیان

 SEMBAT ALEXANDR ABIAN

 

پروفسور سمبات آبیان در سال 1301ش.(1922م.) در شهر تبریز به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران طی نموده و سپس وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران گردید. در سال های تحصیل در دانشگاه تهران دکتر هشترودی بوده و با دانشمند مشهور آلمانی آلبرت اینشتین نیز مکاتبه داشته است.

وی پس از اتمام رشته مهندسی برق دانشکده ی فنی با درجه ممتاز و دریافت مدال طلا به همکاری با دانشکده فنی آبادان دعوت گردید. لیکن از آن جایی که سمبات آبیان تصمیم به تغییر رشته خویش به ریاضیات گرفته بود این پیشنهاد را رد نموده عازم شیکاگو شد و تحصیلات خویش را در رشته ریاضیات دنبال کرد. لازم به ذکر است که وی در آنجا ارتباط با نظریه هایش با اینشتین در ارتباط بود. وی پس از کسب درجه درجه ی دکتری در این رشته به تدریس در دانشگاه های مختلف پرداخت و کتاب هایی درباره فرضیه های ریاضی تألیف نمود. آخرین دانشگاه محل فعالیت وی دانشگاه ایالتی آیووا IOWA بود که پس از سی سال تدریس در آن جا و سپس بازنشستگی، دفتری دائمی جهت پیگیری تحقیقات در دانشگاه در اختیار وی قرار گرفت. وی همچنین از طرف دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی (شریف) تهران به عنوان استاد میهمان دعوت شد و در ترم های تابستانی هر دو دانشگاه به تدریس پرداخته و سخنرانی هائی درباره ریاضیات ایراد نموده است.

از جمله نظریه های وی "نظریه فشار اضافی کره ماه" می باشد که بر پایه آن کره ماه فشار زیادی را بر کره زمین وارد می آورد و به نظر وی اگر بشر زمانی برای نابودی ماه فکر و محاسبه نماید تنها عشاق و شعرا از این بابت دلتنگ خواهند شد. در عوض تغییراتی که در جو پیش می آید کمتر اتفاق خواهد افتاد و از نظر پاکیزگی هوا نیز می تواند مثمر ثمر واقع گردد.

پروفسور آبیان برای ارائه فرضیه های خود در کنفرانس های متعدد در آمریکا و اروپا شرکت کرده و در سمینارهای مختلف از نظریه های خود دفاع نموده است و همچنین در مجلات و روزنامه های معتبری مانند وال استریت جورنال و دیگر نشریات امریکایی و اروپایی و کانادایی مصاحبه هایی داشته که گاه نیز از وی به عنوان گالیله قرن بیستم یاد شده است.

از جمله این مطبوعات عباتند از :

THE ARMENIAN ASSEMBLY DIRECTORY OF ARMENION SCHOLAR;(1978)

DISCOVERY MAGAZINE (1991), (1996). IOWA STATE DAILY (1997).

AIM MAGAZINE, CALITORNIA(1992).

WEEKLY WORLD NEWS, CANADA(1991).

THE COMPUS READERS , AMES, IOWA (1997).

OMNI MAGAZINE, PEOPLE MAGAXINE, WALL STREAL JOURNAL(1991).

پروفسور سمبات آبیان در سال 1378ش.(1999م.) در آمریکا بدرود حیات گفت.

 

برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:107

انتشارات هيرمند

 

 

برگشت به ليست