آرمان (آرامائیس) هوسپیان

ARMAN ARAMAIS HOVSEPIAN

در سال 1301 ش.(1922م.) در شهر تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدائی را در مدرسه ارامنه هایکازیان – تاماریان تبریز گذراند و سپس به علت تعطیلی مدارس ارامنه از تحصیل بازماند.

آرمان از سنین نوجوانی شیفته هنر تئاتر گردید و در شهر تبریز در نمایش های ارمنی بسیاری به روی صحنه رفت.

آرمان پس از انتقال به تهران در سال 1324ش.(1945م.) فعالیت هنری خویش را پی گرفت و به واسطه آشنائیش با ساموئل خاچیکیان وارد عرصه سینما گشت. فعالیت آرمان در سینمای ایران توأم با موفقیت بود و در زمان کوتاهی تبدیل به ستاره سینما گردید.

از نقش های شاخص آرمان می توان به نقش آفرینی در فیلم های ساموئل خاچیکیان و همچنین به بازی چشمگیر وی در فیلم گنج قارون اشاره نمود.

آرمان در سال 1342ش.(1963م.) فیلم عروس دریا را کارگردانی نمود که در سال 1343ش.(1964م.) در جشنواره فیلم مسکو به نمایش درآمد. از عمده فیلم های وی می توان چهارراه حوادث، دختری از شیراز، فریاد نیمه شب، دلهره، سازش و گنج قاروت را نام برد.

لازم به ذکر است که بازی های آرمان در زمان خود معیار بازی موفق یا ناموفق در سینمای ایران بود. او سطح توقع تماشاگران سینمای فارسی را ارتقاء بخشید و پیش از آنکه یک ستاره در سینمای ایران باشد، وزنه ای در بازیگری به شمار می رفت. به هر حال آرمان مهمترین بازیگر ارمنی در تاریخ سینمای ایران است که در 59 فیلم به نقش آفرینی پرداخته است.

آرمان در سال 1359 ش.(1980م.)  در اسپانیا چشم از جهان فرو بست و در تهران به خاک سپرده شد.

 

برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:418

انتشارات هيرمند

 

 

برگشت به ليست