امانوئل ملیک اصلانیان

EMANUEL MELIK ASLANIAN

 

موسیقیدان و پیانیست شهیر امانوئل ملیک اصلانیان در سال1286ش.(1907م.) در تبریز دیده به جهان گشود. در سنین جوانی راهی آلمان شد و پس از طی دوره کوتاهی در هنرستان موسیقی هامبورگ، تحصیلات موسیقی خویش را در آکادمی موسیقی برلین پی گرفت.

اولین رسیتال پیانوی وی در سال 1319ش.(1940م.) در برلین برگزار گردید. لازم به ذکر است که اولین رسیتال وی در سالن بزرگ باخ مصادف شد با خطر بمباران هوایی در شهر، اما حاضران در سالن که مجذوب اجرای اثر بتهون توسط اصلانیان شده بودند، از سالن خارج نشدند.

پس از اتمام دوره آکادمی در سال 1323ش.(1944م.) امانوئل ملیک اصلانیان به اجرای برنامه در کشورهای مختلف اروپا پرداخت. در سال های تحصیل در آکادمی برلین، اصلانیان تحقیق در زمینه ملودی های فولکلور ایرانی و ارمنی را آغاز نمود که حاصل آن چند اثر برای ارکستر و پیانو می باشد که اغلب از رادیو برلین پخش می شد. وی با هدف آشنایی بیشتر با موسیقی فولکلور ایرانی در سال 1332ش.(1953م.) به ایران بازگشت و پس از چند اجرای موفق به عنوان استاد موسیقی در دانشگاه تهران و هنرستان عالی موسیقی مشغول تعلیم و تدریس شد. در این دوره وی تحقیقات خویش در خصوص دستگاههای موسیقی ایران را پی گرفت که حاصل آن اثری تحت عنوان پوئم سمفونیک می باشد.

از آثار امانوئل ملیک اصلانیان می توان به دیالوگ برای پیانو و ارکستر، سپیده، اوراتوریو برای ارکستر و کر، سوپرانو، باریتون و دکلمه و قطعات بورلسک و پروانه اشاره نمود. لازم به ذکر است که وی بهترین اجرا کننده آثار خود است و دارای تکنیک خاصی در نوازندگی می باشد.

امانوئل ملیک اصلانیان هم اکنون در تهران اقامت و به فعالیت هنری خود ادامه می دهد.

برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:388

انتشارات هيرمند

 

 

برگشت به ليست