لئون گریگوریان

LEVON GRIGORIAN

در سال 1265ش.(1886م.) در تبریز چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدائی را در زادگاهش (مدرسه هایکازیان – تاماریان) به پایان رسانید.

وی از سال های کودکی علاقه فراوانی به موسیقی نشان می داد و از همان سال ها نیز به فراگیری ویلن پرداخت. پس از اتمام تحصیلات در سال 1283ش.(1904م.) در شهرهای رشت و تبریز اقدام به تدریس موسیقی و تشکیل گروه سرایندگان از دانش آموزان و اجرای کنسرت های مختلف کرد. وی در سال 1286ش.(1907م.) به تفلیس رفت و نزد واسیلوف، ویولنیست مشهور روسی به تکمیل آموزش ساز تخصصی خود پرداخت. در سال 1289ش.(1910م.) به بروکسل عزیمت کرد و پس از دو سال فراگیری پیگیر موسیقی به تبریز بازگشت و تدریس موسیقی در مدارس ارامنه را از سر گرفت.

لئون گریگوریان در سال 1296ش.(1917م.) در مدرسه مرکزی خلیفه گری ارامنه تبریز یک گروه کر چهارصدائی تشکیل داد و همچنین گروه موسیقی مجلسی را تأسیس کرد که مدت 30 سال رهبری آن را به عهده داشت.

لئون گریگوریان تنظیم کننده سرودهای بسیاری به زبان های فارسی و ارمنی است. از جمله سرودهای فارسی وی می توان از ایران، خیز، دلپسند، جلوه گل، سرود توانائی و سرود کارناوال را نام برد.

او در سال 1319ش.(1940م.) در تهران اقامت گزید و گروه کر گوسان را تشکیل داد و همچنین به تعلیم ویلن در مدرسه عالی موسیقی پرداخت. و در طول زندگی هنری خود، 94 ویولنیست را تعلیم داد.

لئون گریگوریان در سال 1336ش. (1957م.) در تهران بدرود حیات گفت

 

. برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:386

انتشارات هيرمند

 

------------------------------------------------------

روبن گریگوریان

ROUBEN GRIGORIAN

در سال 1294ش.(1915م.) در شهر تفلیس گرجستان متولد شد. پدرش لئون گریگوریان نوازنده ویلن و مادرش نوازنده پیانو بود.

وی تحصیلات ابتدائی را در شهر تبریز آغاز کرد و در هنرستان موسیقی تهران به اتمام رساند و سپس به مدرسه موسیقی پاریس وارد شد و نزد استادانی همچون فورستیه و فورنیه به فراگیری موسیقی پرداخت.

روبن گریگوریان سپس به ایران بازگشت و مدیریت بخش ویلن مدرسه عالی موسیقی تهران و رهبری ارکستر سمفونیک مدرسه فوق الذکر و ارکستر سمفونیک تهران را که پرویز محمود تأسیس کرده بود به عهده گرفت.

روبن گریگوریان همچنین مدتی ریاست هیئت نمایندگی ایران در یونسکو را به عهده داشته است.

ر . گریگوریان در سال 1331 ش. (1952م.) همراه خانواده اش در ایالات متحده امریکا اقامت گزید و فعالیت خود را آنجا به عنوان نوازنده، مربی ویلن، آهنگساز و رهبر ارکستر ادامه داد و کنسرتهایی در ایران، امریکا و خاور دور و اروپا داشته است. وی برای اولین بار رهبری گروه موسیقی مشهور پاپ بوستون را به عهده گرفت و همزمان با آن گروه کر کومیتاس را در بوستون تأسیس نمود و سال های متمادی به تدریس در هنرستان موسیقی بوستون پرداخته است.

روبن گریگوریان به پاس 60 سال خدمت خالصانه به موسیقی و خصوصاْ موسیقی ارمنی و مذهبی موفق به دریافت مدال طلایی از سوی خلیفه کل ارامنه، جاثلیق گارگین اول و همچنین خلیفه ارامنه حوزه سلیسی جاثلیق خورن اول شده است.

از مهمترین خدمات ر.گریگوریان می توان به جمع آوری و تنظیم چهارصدایی ترانه های محلی ایران اشاره کرد که به چاپ نیز رسیده اند که از آن جمله می توان ترانه های مستم مستم، تو بیا و دست به دستمالم را نام برد.

وی خالق سمفونی عروس تاتراگوم ، سوئیت ایرانی برای ارکستر سمفونیک و همچنین آوازهای مردمی ارمنی می باشد.

وی در سال 1378ش.(1999م.) بدرود حیات گفت. فرزند وی لئون گریگوریان، هم اکنون رهبر ارکستر سمفونیک ایالت میشیگان آمریکا می باشد. نوه اش آراگریگوریان در دانشکده موسیقی کارولینای شمالی ویلن تدریس می کند. برادرش هانری گریگوریان نیز که ویولونیست مشهوری است در آمریکا اقامت دارد.

برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:387

انتشارات هيرمند

 

برگشت به ليست