ساموئل خاچيکيان

 SAMUEL KHACHIKIAN

ساموئل خاچيکيان در سال 1303ش.(1924م.) در شهر تبريز به دنيا آمد. تحصيلات ابتدائی را در شهر تبريز طی کرد و سپس به همراه خانواده اش به تهران مهاجرت نمود.

خاچيکيان از سنين کودکی شيفته هنر شد و در سن نه سالگی اولين شعرش را سرود و در چهارده سالگی نمايشنامه سيويل را به روی صحنه آورد.

ساموئل خاچيکيان توسط ساناسار خاچاطوريان تهيه کننده ارمنی وارد عرصه سينما شد و در سال 1331ش.(1952م.) اولين فيلم خويش را تحت عنوان بازگشت کارگردانی نمود. پس از آن راه موفقيت در مقابل خاچيکيان هموار گرديد. وی در طول قريب به 50 سال فعاليت هنري، حدود 40 فيلم را کارگردانی نموده است. وی همچنين اولين آنونس تاريخ سينمای ايران را برای فيلم دختری از شيراز ساخت که در زمان خويش افتخار بزرگی برای وی محسوب می شد.

ساموئل خاچيکيان فعال ترين سازنده فيلم های فارسی است. وی به عنوان کارگردان، فيلمنامه نويس، تدوين گر، آنونس ساز و سازنده جلوه های ويژه و به عنوان فردی که همواره از خود خلاقيت نشان داده شناخته شده است. او فيلمسازی است آزمايشگر که در صنعت فيلمسازی ايران نمی توان کسی را از حيث جنبه های فنی و صناعت فيلم به اندازه او مبتکر و بدعتگذار معرفی کرد.

در سينمای ايران از وی به عنوان استاد دلهره و وحشت نام برده شده است.

از عمده فيلم های وی می توان به بازگشت، دلهره، توفان در شهر ما، چهارراه حوادث، دختری از شيراز، ضربت، سرسام، فرياد نيمه شب، عقابها، چاووش، مردی در آينه و بلوف اشاره کرد.

ساموئل خاچيکيان در سال 1380ه.ش(2001م.)دار فانی را وداع گفت.

برگرفته ازکتاب :دانشنامهء ايرانيان ارمنی

گرد آورنده:ژانت د. لازاريان

چاپ اول سال 1382 ص.:411

انتشارات هيرمند

 

 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

ساموئل خاچيكيان

 

     دربيست ودوم اكتبر سال 2001 (30 مهر 1380)، دنياي هنر ايران گوهري ذي قيمت را از دست داد و دراوج اندوه و ماتم فقدان ساموئل خاچيكيان كارگردان شهير ارمني رفت.

 

     ساموئل خاچيكيان در سال 1924 در تبريز چشم به جهان گشود. از همان دوران كودكي علاقه وافري به ادبيات وهنر داشت وچه درتبريز وچه درتهران در برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي حضور فعال داشت، بطوريكه مي توان از خاچيكيان بعنوان يكي از شاخص ترين بنيانگذاران تئاتر ارمني ياد كرد.

 

     خاچيكيان با كارگرداني فيلم ” بازگشت “ درسال 332 بصورت حرفه اي وارد عالم فيلمسازي ايران شد و با توجه به استعداد و خلاقيت خاص خود و پيشينه غني او در تئاتر تحولي اساســــي درساخت فيلم فارسي ايجاد كرد. ثمره چهل و شش سال فعاليت هنري خاچيكيان، سي و دو فيلم است كه در برخي از جشنواره هاي ايران برنده جايـــزه اول بوده است، از جمله فيلمهـاي اين كارگردان نامي مي توان از: طوفان در شهر ما، ‌يك قدم تا مرگ، ‌وحشت، ‌عقابها، مردي در آينه ... را نام برد.

 

     خاچيكيان علاوه بر فيلمسازي درزمينه هائي مانند فيلمنامه نويسي وخلق جلوه هاي ويژه نيزتبحرداشت.

 

 

برگشت به ليست